5 cvikov na ploché nohy: posilnite svoje chodidlá a zmiernite nepríjemné symptómy

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
5 cvikov na ploché nohy: posilnite svoje chodidlá a zmiernite nepríjemné symptómy
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Ploché nohy (pes planus) sú bežne známe ako spadnuté alebo zrútené oblúky postihujúce až 30 percent populácie.
  • Môžu byť spôsobené rôznymi stavmi, vrátane zranení, obezity, artritídy, prispieva k nim ale aj starnutie, genetika či tehotenstvo a najčastejšie nesprávny postoj podporený nevhodnou obuvou.
  • Cviky zamerané na posilnenie svalov nôh a chodidiel môžu pomôcť znížiť nepríjemné symptómy, ako je bolesť a únava.

O plochých nohách ste určite počuli – ide o ortopedický stav postihujúci jedincov každého veku (náchylnejší sú však starší ľudia). Pokles priečnej či pozdĺžnej klenby nohy môže spôsobovať nepríjemné symptómy (bolesť, únava a problémy s rovnováhou), našťastie však existujú účinné cvičebné metódy, ktoré môžu pomôcť posilniť svaly nôh a chodidiel a zlepšiť stabilitu. V tomto článku sa pozrieme na najlepšie cviky pre ploché nohy a ďalšie formy liečby a podpory, ktoré môžu pomôcť zvládnuť tento stav a zlepšiť kvalitu života.

Čo sú ploché nohy a ako vznikajú?

Ploché nohy sú ortopedickým stavom, pri ktorom sa klenba zrúti a noha sa tým zdá byť „plochá“ z vrchu. Samotná anatómia nohy ukazuje, že jej kostra je zložená z troch hlavných klenieb – pozdĺžnej, priečnej a laterálnej. Pozdĺžna je vytvorená vyšším vnútorným oblúkom, ktorý sa skladá z troch vnútorných lúčov, s vrcholom v člnkovitej kosti. Na druhej strane vonkajšia klenba je nižšia a menej pevná, tvorená dvoma vonkajšími lúčmi a kockovitou kosťou. Čo sa týka priečnej klenby, tá je formovaná klinovými kosťami, ktorých klenutie sa postupne znižuje smerom dopredu. Za normálnych podmienok by mala byť rovnomerne zaťažovaná tzv. trojbodová opora chodidla, teda pod prednou kosťou klinovou (palec), pod kosťou kockovitou (malíček) a pod pätou (jej prostriedok). Týmto spôsobom je zaistená stabilita a správna funkcia nohy počas pohybu a záťaže.

Ploché nohy sa môžu vyskytovať v rámci rodín z dôvodu genetiky, ale taktiež a hlavne pri oslabení svalov nôh a chodidiel, zraneniach, nadváhe alebo vývojových faktoroch u detí. Stav môže byť v niektorých prípadoch asymptomatický, niektorí však môžu trpieť bolesťou, únavou pri chôdzi a ďalšími ťažkosťami. Ploché nohy môžu tiež spôsobovať nadmerné preťaženie kĺbov nôh, členkov, kolien alebo chrbtice. Na liečbu je dôležité vyhľadať lekársku radu v podobe fyzioterapeuta alebo ortopéda, ktorý odporučí vhodné cvičenia a liečebný plán zodpovedajúci vašej situácii a konkrétnym potrebám.

5 cvikov na ploché nohy: posilnite svoje chodidlá a zmiernite nepríjemné symptómy

5 cvikov, ktoré pomôžu

Tieto cviky sú všeobecne uznávané, ale odporúčame ich vykonávať až po nácviku s odborníkom. Práve u nich totiž veľmi záleží na tom, aby sa chodidlá aj celá noha nastavili do optimálnej pozície, inak by ste si mohli spôsobiť aj možné preťaženie.

1. Rolovanie s tenisovou/golfovou loptičkou

  • Posaďte sa na stoličke s loptičkou pod pravou nohou.
  • Pri rolovaní lopty pod chodidlo udržujte rovnú chrbticu a zamerajte sa na klenbu.
  • Toto udržujte 2‑3 minúty.
  • Potom precvičte opačnú nohu.

2. Zdvihy klenby

  • Postavte sa s nohami na šírku panvy.
  • Snažte sa preniesť váhu k vonkajším okrajom chodidiel a pritom zdvíhať pozdĺžnu klenbu, ako vám to najviac ide (zároveň však držať prsty na nohách po celý čas v kontakte s podlahou).
  • Následne nohy uvoľnite späť do začiatočnej pozície. Pri tomto cvičení zapájate svaly pomáhajúce zdvihnúť a odvracať vaše oblúky.
  • Vykonajte 2‑3 sady po 10‑15 opakovaniach.
  • Venujte dostatočnú pozornosť svojmu stredu tela s článkom Najlepšie cviky na stred tela! TOP 5 cvikov pre pevný core.

3. Stoj na špičkách

  • V stoji zdvihnite päty čo najvyššie.
  • Na podporu rovnováhy môžete použiť stoličku alebo stenu.
  • Držte hornú pozíciu 5 sekúnd, potom spustite päty dole k podlahe.
  • Vykonajte 2‑3 sady po 15‑20 opakovaniach.

4. Cvičenie s uterákom/utierkou

  • Posaďte sa na stoličku s uterákom pod nohami.
  • Zatlačte päty do podlahy, pritom krčte prstami na nohách, aby ste rolovali uterák.
  • Zatlačte prsty na nohách do chodidla.
  • Vydržte niekoľko sekúnd a uvoľnite.
  • Dbajte na to, aby ste držali chodidlo pritisnuté k podlahe alebo k uteráku. Vnímajte pohyb, keď posilňujete klenbu chodidla.
  • Vykonajte 2‑3 sady po 10‑15 opakovaniach.

5. Zdvíhanie prstov

  • V stoji stlačte pravý palec na podlahu a zdvihnite ostatné štyri prsty.
  • Potom zatlačte štyri prsty na podlahu a zdvihnite palec pri nohe.
  • Vykonajte každý spôsob 5‑10‑krát, každý zdvih podržte 5 sekúnd.
  • Potom vykonajte cvičenie na ľavej nohe.
5 cvikov na ploché nohy: posilnite svoje chodidlá a zmiernite nepríjemné symptómy

Aká môže byť iná podpora?

Základom je pravidelné cvičenie zamerané na posilňovanie svalov nôh a chodidiel. Vyššie sme vymenovali také, ktoré vám môže fyzioterapeut či ortopéd odporučiť, vždy ale radíme najprv sa poradiť o svojom konkrétnom stave. Ďalším pomocníkom môže byť aj podporná obuv s dobrým oblúkom a dostatočnou podporou nohy. Tá zmierňuje nepríjemné symptómy. Navyše existujú aj špeciálne vložky alebo ortopedické vnútorné podošvy, ktoré môžu vaše oblúky nôh podporiť aj v klasickej obuvi, na ktorú ste zvyknutí – tie kupujte až po porade s odborníkom, existuje totiž veľké množstvo typov a zlým si naopak môžete uškodiť.

Pri vložkách je však tiež nutné spomenúť, že ide iba o pasívnu podporu chodidla, v priebehu chôdze teda chodidlá svojim spôsobom lenivejú, pretože to vložka „odmaká“ za ne. Záujem o tieto vložky teda odporúčame v prípade, keď v rámci školy či zamestnania nachodíte desiatky kilometrov a nezvládnete sa sústrediť každý krok. V rámci sedavých zamestnaní je na mieste si správnu chôdzu a zaťaženie chodidiel strážiť a trénovať. Možnosťou sú aj barefoot topánky, vďaka ktorým viac pracujú svaly chodidiel, ale nemajú takú tlmivú podrážku – tak si každý krok viac odskáču kĺby (členky, kolená a pod.).

Čo by rozhodne malo byť na vašom zozname ako prvé je už niekoľkokrát spomínaná návšteva fyzioterapeuta či ortopéda, ten vám odporučí vhodné cvičenie a terapeutické postupy tzv. na mieru. Medzi odporúčaniami môžeme tiež spomenúť aj zmenu životného štýlu, obzvlášť pokiaľ je jednou z príčin nadváha. V extrémne závažných prípadoch sa siaha po chirurgickej liečbe, ale to iba vtedy, keď ploché nohy spôsobujú problémy a nemožno dosiahnuť účinné zlepšenie inými metódami.

Čo si z toho odniesť?

V článku sme sa zamerali na liečbu plochých nôh, čo je ortopedický stav, ktorý postihuje až tretinu populácie. Tento stav môže spôsobovať okrem bolesti aj únavu či dokonca problémy s rovnováhou. Pokiaľ teda cítite, že by ste mohli mať podobný problém, neváhajte sa obrátiť na svojho lekára či iného odborníka, ktorý vám pomôže vypracovať individuálny liečebný plán, obsahujúci spravidla systematickú fyzickú aktivitu spoločne s nákupom ortopedickej obuvi či iných pomôcok.

Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Chôdza je jednoduchá a nenáročná aktivita, ktorú zvládne takmer každý. A to by aj mal! Aké konkrétne benefity vám môže priniesť, sa dozviete v novom článku.
Chôdza naboso: aké má výhody a pre koho je vhodná?
Chôdza naboso: aké má výhody a pre koho je vhodná?
Chôdza naboso zažíva v posledných rokoch boom – aké výhody môže skutočne priniesť a ktoré tvrdenia naopak pravdivé nie sú? Je vhodná skutočne pre každého?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Dnes si predstavíme najefektívnejšie cviky na vytvarovanie, posilnenie a zosilnenie prednej strany stehien!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 jednoduchých tipov, ako na nafúknuté brucho
6 jednoduchých tipov, ako na nafúknuté brucho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Jako bonus přinášíme inspiraci na 5 snacků, které potěší vaše trávení.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!