Acroyoga: vo dvojici to ide lepšie!

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Acroyoga: vo dvojici to ide lepšie!
Obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Acroyoga využíva prvky jogy, akrobacie a thajskej masáže.
  • Ide o cvičenie, ktoré je možné praktizovať vo dvojici alebo v skupine, a to takmer kdekoľvek.
  • V jej priebehu sa cvičenci dostávajú do 3 hlavných rol: báza, letec a dopomoc.

Čo acroyoga vlastne je a kde sa vzala?

Za zakladateľa acroyogy je považovaný majster Hatha jogy indický Krishnamacharia, ktorý bol ako prvý zachytený na snímke s „lietajúcimi“ deťmi v základných pozíciách acroyogy v roku 1935. Stal sa inšpiráciou pre ostatných na spojenie jogy a akrobacie.

Samotné slovo „acroyoga“ sa skladá z gréckeho „akros“ (high) a sanskritského slova „yoga" (union). Doslovne teda znamená „high union“, čo je možné preložiť ako „najvyššie zjednotenie“. Ako názov napovedá, cieľom acroyogy sa stáva vyvolanie pocitu zjednotenia so sebou samým, s partnerom, komunitou, ale aj vesmírnou božou povahou. Mala by tiež slúžiť na ľudskú premenu a zmenu organizmu z fyzického, mentálneho a spirituálneho hľadiska, a to s využitím prvkov jogy, akrobacie a thajskej masáže.

2 hlavné smery acroyogy

Moderná acroyoga vznikala oddelene a nezávisle v 2 oblastiach: v Kanade v meste Montreal a v Amerike v San Franciscu. Vďaka týmto 2 miestam zrodu sa acroyoga rozdelila na 2 hlavné odlišné smery. Montrealský štýl bol založený Eugenenom Poku a Jessie Goldbergovou v roku 2000. Zameriava sa skôr na kreativitu a výkon. Pre tento smer sú typickými prvky tanca bez thajskej masáže v záverečnej časti lekcie, je však prítomná pri druhom, dá sa povedať známejšom a rozšírenejšom štýle.

Kalifornský štýl vznikol neskôr, konkrétne v roku 2003. Pri jeho zrode stál Jason Nemer, tréner gymnastiky a akrobacie, a Jenny Sauer‑Kleinová, cirkusová akrobatka a študentka kontaktnej jogy. Títo 2 nadšenci sa stali spolupracujúcimi partnermi s rovnakým záujmom a zapálením. V tomto smere sa všeobecne viac objavujú prvky akrobacie namiesto tanca a na záver je vykonávaná thajská masáž. V roku 2004 zakladatelia po prvýkrát viedli hodinu párovej akrobacie v cirkusovom centre v Kalifornii a následne uskutočnili ich prvý workshop Yoga Free. Odvtedy sa venujú šíreniu svojej vášne ďalej do celého sveta, a to je aj jeden z dôvodov, prečo sa napríklad u susedov Čechov stretnete najmä s ich štýlom.

Ako prebieha úvod a hlavná časť lekcie acroyogy

Každá lekcia acroyogy by mala začínať dôkladným rozcvičením a zahriatím tela. Tento stav sa docieli opakovanými prechodmi z jednej jogovej pozície do druhej. Potom sa vykonávajú posilňovacie a spevňovacie cvičenia. Ako posledný v tejto časti prichádza nácvik inverzných polôh, ktoré slúžia na navodenie pocitov lietania (ako je napr. stoj na hlave, rukách, predlaktiach atď.). Po úvodnej fáze prichádza hlavná časť: acroyogové lietanie. Ide o trénovanie pozícií a prechodov medzi nimi, kde je jedinec zaradený do dvojice alebo je rovno súčasťou skupiny. V priebehu cvičenia spoločne neinvazívne spolupracuje a komunikuje človek nazývaný "báza/base" (ten, čo drží – väčšinou sa nachádza v ľahu v spodku) a "letec/flyer" (ten, čo je vo vzduchu).

Cvičenie v skupine prebieha podobne s pomocou ostatných, ktorí sa nazývajú „dopomoc/spotter“. Vďaka nim sa samotný nácvik polôh stáva bezpečnejším. V praxi to vyzerá tak, že lektori najskôr ukážu pozíciu či prechod pozície, následne vysvetlia kľúčové body a poradia, ako sa do a z nej najlepšie dostať. V priebehu cvičenia pozície je k dispozícii ich pomoc všetkým cvičencom.

Záverečná časť lekcie

Záver lekcie je venovaný upokojeniu, relaxácii a uvoľneniu cez thajskú masáž a terapeutické lietanie. Thajská masáž sa realizuje vo dvojiciach rozprestretých do kruhu tak, aby masér mal možnosť vidieť a napodobňovať hmaty lektorov. V masáži sú využívané príjemné tlaky a naťahovacie cvičenia, ktoré pripomínajú jogu. Ide o masáž, ktorá prebieha cez oblečenie a bez masážnych olejov. Po masáži jedného člena si dvojica vymení svoje roly. V poslednej fáze záverečnej časti sa môže vyskytnúť terapeutické lietanie, pričom masér leží a na jeho nohách a rukách sa nachádza druhý z páru. Terapeutickým lietaním je opäť docielená masáž a pretiahnutie v rôznych pozíciách (pozri obrázok nižšie). V tomto prípade dochádza predovšetkým k uvoľňovaniu chrbta a bedier.

Acroyoga: vo dvojici to ide lepšie!

Výhody praktizovania acroyogy

V aktuálnej dobe sa acroyoga vďaka svojim akrobatickým pozíciám stáva populárnou a atraktívnou predovšetkým pre mladšiu časť populácie. Akrobatické pozície však nie sú jediný dôvod, prečo sa stala bodom záujmu. Jej jedinečné spojenie fyzicky náročného cvičenia, relaxačných techník a zároveň aj potreby kontaktu s partnerom/-mi osloví mnohých z nás. Jej účinky obohatia jedincov komplexne – pohladia na tele i na duši.

Keď sa zameriam na konkrétne benefity acroyogy, určite do nich možno zaradiť:

  • Telesné a pohybové: tieto prínosy sú rozdielne v závislosti od úlohy každého z cvičencov. „Báza“ udržuje letcov vo vzduchu za pomoci nôh a „letec“ predvádza jogové pozície. Ide teda o benefity silové i flexibilné.
  • Psychické a sociálne: ide o zážitok, ktorý dokáže podporiť mentálne zdravie človeka. Vedci Shapiro a Cline (2007) uskutočnili výskum, v ktorom skúmali vplyv jogy na psychiku človeka u ľudí s diagnostikovanou depresiou. Výskumu sa zúčastnilo 28 pacientov s antidepresívnou medikáciou. Respondenti odcvičili 20 lekcií, v ktorých sa trénovali stojné pozície, záklony a obrátené pozície počas 3 týždňov. Výsledky bádania odhalili významný pokles hladiny depresie, hnevu, úzkosti u pacientov. Acroyoga navyše buduje, posilňuje a posúva hranice osobnosti.

Čo si z toho odniesť?

Korene acroyogy možno nájsť už v dávnejšej minulosti. Predpokladá sa, že ju založil indický majster Hatha jogy Krishnamacharia okolo roku 1935 – nejde teda o žiaden novodobý „trend“. V acroyoze sa rozlišujú 3 hlavné úlohy: báza, letec a dopomoc. Ide o  komplexné cvičenie, ktoré má blahodarný vplyv na telo i dušu daného cvičenca.

Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self‑care je v spoločnosti často mylne vnímaná ako znak sebeckosti, snobstva alebo býva zamieňaná za sebarozvoj. Vedecké dôkazy o jej benefitoch však hovoria sami za seba a mnoho týchto činností zvládnete zadarmo a z pohodlia domova.
Neznášate cvičenie? 10 zábavných spôsobov, ako sa viac hýbať
Neznášate cvičenie? 10 zábavných spôsobov, ako sa viac hýbať
Chcete sa viac hýbať, ale neviete, čo by vás práve bavilo? Mrknite na nový článok a nechajte sa inšpirovať niektorou z radu zábavných aktivít, pri ktorých spálite veľa kalórií, a pritom nebudete mať ani pocit, že sa musíte namáhať.
Máš problémy so zaspávaním? Vyskúšaj jogu
Máš problémy so zaspávaním? Vyskúšaj jogu
Problémy so zaspávaním trápi mnoho ľudí po celom svete. Existuje rad účinných spôsobov, ako zaspávanie podporiť a celkovú kvalitu spánku zlepšiť. Patrí medzi ne aj cvičenie jogy?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!