Domáci tréning celého tela pre mužov #makamdoma

23. 3. 2020
Komentáre
3
Domáci tréning celého tela pre mužov #makamdoma
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Domáci tréning celého tela pre mužov #makamdoma

Ak sme zdraví a netrápia nás žiadne zdravotné ťažkosti, momentálne nám nezostáva nič iné ako cvičiť doma. Síce to pre niekoho nemusí byť taká zábava a drina ako vo fitku, ale aj napriek tomu si do tela môžeme dať poriadne aj v domácich podmienkach.

K tréningu stačí využiť vlastnú (pre fajnšmekrov aj cudziu) hmotnosť tela, prípadne akékoľvek cvičebné pomôcky, ktoré doma nájdeme.

Ako by mal domáci tréning ideálne vyzerať?

  1. Warm‑upom alebo zahriatím by sme mali stráviť zhruba 5‑10 minút pred vlastnou silovou časťou tréningu. Bohato postačí skákanie cez švihadlo v ľahkom tempe alebo kombinácia jumping jackov a prvkov bežeckej abecedy, ako je napríklad zakopávanie na mieste, vysoké kolená alebo lifting. Pripravíme tak svaly a kardiovaskulárny systém na záťaž.
  2. Kĺbová mobilizácia a dynamický strečing slúži na prípravu svalov na záťaž, aktivovanie nervosvalových spojení a pripravenie kĺbov k hlavnej časti tréningovej jednotky.
  3. Hlavná časť tréningu spočíva v komplexnom precvičení všetkých svalových partií pomocou vlastného tela. Takýto tréning môžeme hľadať pod názvom full‑body tréning. Tréning sa zameriava na rozvoj sily, silovej vytrvalosti a svalovej hmoty celého tela.
  4. Posledným bodom tréningu by mal byť statický strečing, keď pretiahneme skrátené a zaťažované svaly počas tréningu.
  5. Zabúdať by sme nemali ani na dostatočný pitný režim a príjem bielkovín po tréningu, rovnako ako po tréningu v posilňovni.

Domáci tréning celého tela pre mužov #makamdoma

Čo by mal spĺňať plnohodnotný domáci tréning celého tela?

  1. Akýkoľvek full‑body tréning má efektívne precvičiť celé telo, čo znamená, že veľmi trénovaní športovci budú musieť tréningu venovať aj dlhší čas (viac sérií predovšetkým na veľké svalové partie), aby sa priblížili svalovému zlyhaniu a dostatočne stimulovali svaly k rastu. Pokiaľ preto uznáme za vhodné, tréning celého tela si môžeme rozdeliť do dvoch tréningových jednotiek, obľúbené je delenie na vrchnú a spodnú časť tela.
  2. Koľko sérií by mal tréning mať? Veľmi všeobecne sa pre širokú skupinu môžeme odraziť od 3‑4 sérií na jeden cvik. Všetko záleží na našej trénovanosti, kondícii i cieľoch.
  3. Koľko opakovaní by mal každý cvik mať? Opäť sa môžeme odraziť od základného rozpätia 10 – 20 opakovaní na jednu sériu cviku. Opäť to ale pre niekoho bude málo, pre druhého až priveľa. Ideálne je riadiť sa pocitom a vykonávať opakovanie do „pálenia svalov” alebo zadýchania. Skrátka cvičiť tak, aby svaly mali pocit, že ich nejako zaťažujeme.
  4. Pauzy medzi sériami je vhodnejšie voliť skôr kratšie ako pri silovom tréningu v posilňovni s činkami. Väčšinou medzi jednotlivými sériami postačí 30 – 60 sekúnd odpočinku.
  5. Tréningová frekvencia je úplne v našej réžii. Za solídne číslo možno považovať tréning 3‑4‑krát týždenne vždy s jedným dňom voľna medzi tréningami, ktoré môžeme venovať vonkajšej vytrvalostnej aktivite.

Domáci tréning celého tela pre mužov #makamdoma

Ako konkrétne vyzerá tréning celého tela?

1. Spodná časť tela

  1. Drepy s vlastnou váhou sú komplexným cvikom, ktorý vyťaží najmä prednú a zadnú stranu stehien, zadok, brušné svalstvo a vzpriamovače chrbtice. Ako záťaž si môžeme vziať jednoručky, ketlebell, odporovú gumu, fľaše s vodou alebo naplnený batoh. Ďalšou možnosťou je modifikácia na sumo alebo úzky drep, prípadne výdrž v drepe.
  2. Bulharské drepy môžu byť ešte efektívnejším cvikom ako samotné klasické drepy. Zaťažujeme totiž každú nohu zvlášť, takže na nohy pôsobí o niečo vyššia záťaž ako pri drepe. Druhý deň po „bulharoch“ budete parádne cítiť prednú aj zadnú časť stehien, a dokonca aj zadok. Na zvýšenie náročnosti môžete použiť prídavnú záťaž (podobne ako pri drepe).
  • Ďalšie cviky na spodnú časť tela, ktoré môžeme využiť: drep na jednej nohe, výpady v bok, výpady vzad, výpony na jednej nohe, hip thrusty, frog pump, výstupy na vyvýšenú podložku, most, most na jednej nohe, zanožovanie, unožovanie alebo plank so zanožením jednej nohy s dôrazom na zadok.

2. Vrchná časť tela – hrudník a ramená

  1. Pánske kľuky na široko komplexne posilnia hrudník s dôrazom na stred tela a svaly paží, ako je najmä triceps. Jednoduchším variantom sú dámske kľuky na kolenách a ťažším variantom môžu byť pánske kľuky ešte s externým sťažením, a to napríklad v podobe odporových gúm.
  2. Úzke kľuky sú obdobou klasických kľukov s rozdielom, že viac zapájame triceps paže na úkor prsného svalstva. Aj tento variant má však pre prsia svoju výhodu – užším postavením rúk a silnejšou kontrakciou prsných svalov vo vrcholnej fáze cviku viac aktivujeme ich vnútornú časť.
  3. Kľuky na ramená sú tretím variantom kľukov. Vďaka odlišnej dráhe pohybu, ktorá by mala simulovať tlakový cvik na ramená, dochádza k väčšiemu zapojeniu skupiny deltových svalov.
  4. Rotačný plank je zaujímavou obdobou klasického planku, pri ktorom zapojíme nielen pomyselný stred tela (najmä brucho a spodný chrbát), ale vďaka kruhovému pohybu aj chrbát a ramená, ktoré spolupracujú pri stabilizácii tela.
  • Ďalšie cviky na vrchnú časť tela, ktoré môžeme využiť: Kľuky na úzko, kľuky s oporou nôh o vyvýšenú podložku, reverzné kľuky na triceps s oporou o vyvýšenú podložku, Spiderman kľuky, dragon walk, bicepsové zdvihy so záťažou v podobe odporových gúm, flašiek, činiek alebo kettlebellov a to isté v prípade tricepsových tlakov za hlavou.

3. Vrchná časť tela – brucho

  1. Leg raises precvičí priamy sval brušný a ako vyťaží „spodné brucho“. Dôležité je vykonávať pohyb cielene, uvedomelo a kontrolovane. Neprehýbame sa v pleciach.
  2. Plank môžeme urobiť náročnejší tak, že viac zapojíme brucho tým, že sa „viac natiahneme“, takže uhol ramien a lakťov nebude kolmý, ale zhruba 45 °, zároveň sa neprepadáme v bedrách, ale ani príliš zadok „nevystrkujeme“.
  • Ďalšie cviky na brucho, ktoré môžeme využiť: Bočný plank, sklapovačky, skracovačky, V‑sit, L‑sit, „nožnice“, Bicycle Crunches alebo Double Crunch.

4. Vrchná časť tela – chrbát

  1. Superman je fajn cvik na precvičenie najmä vzpriamovačov chrbtice. Chvíľu vydržme v hornej pozícii a pohyb dostatočne kontrolujme.
  2. Reverse snow angel je taký obrátený anjelik, ktorého sme všetci v detstve robili po snehovej nádielke. Opäť týmto vyťažíme najmä vzpriamovače chrbtice a deltové svaly.
  • Ďalšie cviky na chrbát, ktoré môžeme využiť: Rôzne mutácie „Supermana“, kedy zdvíhame napríklad iba jednu polovicu tela alebo súbežne zanožujeme a predpažujeme diagonálne spodné a vrchné končatiny.
  • Bonusová možnosť – Lying lat pull‑downs sú obdobou sťahovania hornej kladky posediačky s tým rozdielom, že ležíme na bruchu a namiesto kladky k sebe a od seba naťahujeme ruky, v ktorých môžeme držať uterák alebo fľaše s vodou. Týmto cvikom prekvapivo účinne zapojíme aj oblasť ramien.

Vzorový domáci tréning celého tela pre mužov #makamdoma

Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Jak si sestavit trénink? Full-body začátečníka #makamnasobe
Jak si sestavit trénink? Full-body začátečníka #makamnasobe
​Trénink začátečníka byl posledním tématem našeho seriálu základních videí s podtitulem #makamnasobe. Videa, která by vám měla napovědět nebo možná prozradit odpovědi na otázky týkající se tréninku a výživy, jsme vám přinášeli na našich stránkách po celý leden. Nyní je zde to poslední, ve kterém se společně s Filipem Ondráškem –jedním z našich Aktin atletů podíváme právě na to, jak se chovat v posilovně jako začátečník. Jak to Filipovi šlo a na co jsme se v tréninku zaměřili?
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Co kdybych vám řekl, že jediným nutričním opatřením můžete zlepšit složení těla? Že ho chcete vědět? Já vám ho rád prozradím!
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro ženy. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
​Výživa je základ, a to nejen pro začátečníky. A jak začít jíst zdravěji? To se dozvíme v dnešním článku.
Prečo je plank skvelý cvik a ako ho cvičiť správne
Prečo je plank skvelý cvik a ako ho cvičiť správne
Plank patrí medzi cviky, s ktorými sa stretol prakticky každý z nás. Aké sú jeho hlavné výhody a ako ho správne cvičiť?
Výbušnosť, dynamika, strata tuku! Objavte čaro švihadla
Výbušnosť, dynamika, strata tuku! Objavte čaro švihadla
Švihadlo – detská hra využívaná poprednými atlétmi a filmovými hviezdami. Objavte jedno z najkomplexnejších cvičení znova! Môžete ho vykonávať úplne kdekoľvek.
Dobrý sluha, ale zlý pán: Ako na tréning do zlyhania?
Dobrý sluha, ale zlý pán: Ako na tréning do zlyhania?
Tiež ste si vždy mysleli, že kým sa po tréningu nemôžete ani pohnúť, nebolia vás všetky svaly na tele a nepotíte krv, tak tréning nebol dostatočne kvalitný? V tomto článku sa dozviete, prečo by ste toto zmýšľanie o svojom tréningu mali prehodnotiť.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!