Rozpustná a nerozpustná vláknina: aké sú rozdiely a ktorá je zdravšia?

Komentáre
Rozpustná a nerozpustná vláknina: aké sú rozdiely a ktorá je zdravšia?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • V závislosti od odlišného správania sa vo vode delíme vlákninu na rozpustnú a nerozpustnú.
  • Rozpustná vláknina tvorí s vodou viskózny gél, nerozpustná vláknina vodu tiež viaže, ale nerozpúšťa sa v nej.
  • Príjem oboch typov vláknin má na ľudský organizmus mnoho zdravotných benefitov.

Vláknina je niekedy trochu zabúdanou oblasťou výživy. Pritom jej dostatočný príjem preukázateľne znižuje hladinu cholesterolu, podporuje pocit sýtosti a má aj prebiotickú funkciu. Vyšší príjem vlákniny tiež pôsobí preventívne proti vzniku nádoru hrubého čreva a konečníka.

Vláknina je heterogénnou skupinou mnohých rôznych typov nestráviteľných oligo- a polysacharidov. Podľa rozpustnosti vo vode vlákninu delíme na rozpustnú a nerozpustnú. Hoci pre ľudský organizmus sú prospešné oba typy, v tráviacom trakte majú odlišné vlastnosti.

Vláknina a jej typy v potravinách

Ako vlákninu označujeme oligo- a polysacharidy, ktoré nie sú trávené a ani vstrebané v tenkom čreve zažívacieho traktu. Vláknina tak prestupuje v takmer nezmenenej podobe až do hrubého čreva, kde môže byť spracovaná črevnou mikroflórou so vznikom jednoduchých organických kyselín. Denný príjem vlákniny pre dospelé osoby by mal byť najmenej 25 g. Pri vyššom energetickom príjme (napr. u športovcov) však môže byť príjem vlákniny až dvojnásobný.

Odporúčanie k dennému príjmu vlákniny

EFSA, 2010 WHO, 2003 D‑A‑CH, 2021
25 g denne > 25 g denne > 30 g denne
(> 14,6 g / 1000 kcal)

Vláknina ako taká je heterogénna zmes rôznych oligo- a polysacharidov, ktoré spĺňajú vyššie spomenutú definíciu o nestráviteľnosti. Ide napríklad o beta‑glukány, rezistentné oligosacharidy alebo rezistentné škroby. V snahe o zjednodušenie vlákninu delíme do dvoch skupín na rozpustnú a nerozpustnú. Oba druhy sa od seba líšia svojimi fyzikálnymi vlastnosťami, majú však aj rozdielny vplyv na ľudský organizmus.

Rozpustná vláknina: funkcie a zdroje v potravinách

Rozpustná vláknina v zažívacom trakte viaže prítomnú vodu a následne sa v nej rozpúšťa a tvorí viskózny gél. Ten prechádza cez tenké črevo a je fermentovaný až v hrubom čreve prostredníctvom črevnej mikroflóry.

Probiotické mikroorganizmy rozpustnú vlákninu metabolizujú a tvoria z nej mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré sú vstrebané do vnútorného prostredia organizmu. Ich tvorba zvyšuje sýtosť po jedle a znižuje glykemickú odpoveď, má teda pozitívny vplyv na inzulínovú citlivosť a všeobecne pôsobí ochranným účinkom proti rozvoju cukrovky 2. typu.

Popri mastných kyselinách s krátkym reťazcom dochádza aj k tvorbe kyseliny mliečnej. Tá znižuje pH v prostredí hrubého čreva a selektívne podporuje rast a prosperitu pre ľudské telo symbiotických mikroorganizmov (Lactobacillus, Bifidobacterium).

Rozpustná vláknina v potravinách

Rozpustná vláknina tvorí v priemere menšiu časť z denného príjmu vlákniny (asi jednu tretinu), z pohľadu prebiotickej funkcie má však veľmi dôležitú úlohu. Nájdeme ju najčastejšie v nasledujúcich zdrojoch:

  • Pektín, bohatými zdrojmi sú ovocie, zelenina, zemiaky,
  • Rastlinné gumy používané ako zahusťovadlá, napr. karagenan, guarová a xantánová guma,
  • Rezistentné oligosacharidy, napr. fruktooligosacharidy (FOS) alebo galaktooligosacharidy (GOS),
  • Hemicelulóza, najznámejším zástupcom je arabinoxylán, jeho zdrojom je napríklad psyllium.
Rozpustná a nerozpustná vláknina: aké sú rozdiely a ktorá je zdravšia?

Nerozpustná vláknina: funkcie a zdroje v potravinách

Nerozpustná vláknina sa síce vo vode nerozpúšťa, aj napriek tomu však na seba môže vodu nadväzovať a zväčšovať tak svoj objem v zažívacom trakte. Podobne ako rozpustná vláknina prechádza cez tenké črevo v nezmenenej podobe, avšak ani v hrubom čreve sa nevstrebáva a je vylučovaná stolicou.

Nerozpustná vláknina urýchľuje priechod tráveniny zažívacím traktom, je preto dôležitá pre správnu peristaltiku čriev a pre pravidelné vyprázdňovanie. Aby však nerozpustná vláknina neviedla k opačnému efektu (zápche), je dôležitý aj pravidelný a dostatočný pitný režim.

Nerozpustná vláknina v potravinách

Podstatnú časť denného príjmu vláknina tvorí tá nerozpustná. Nájdeme ju najčastejšie v podobe orechov, semienok, strukovín, celozrnných obilnín alebo šupiek ovocia a zeleniny. Konkrétnymi zástupcami sú:

  • Celulóza, vyskytuje sa typicky v šupkách zeleniny alebo celozrnných obilnín,
  • Rezistentný škrob, napr. v zemiakoch, kukurici alebo tapiokovej múke,
  • Lignín, polysacharid prítomný v drevinách, vo výžive skôr okrajovo.

Čo si z toho odniesť?

Vláknina je dôležitou zložkou výživy, ktorá býva často zanedbávaná. Pre ľudské telo má pritom vláknina nespočetné množstvo benefitov, znižuje hladinu cholesterolu, prispieva k pravidelnej stolici a v neposlednom rade vďaka svojej prebiotickej funkcii pomáha s výživou črevnej mikroflóry.

Najčastejšie vlákninu delíme na dva druhy: rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina tvorí v tráviacom trakte viskózny gél a vyživuje črevnú mikroflóru, ktorá z nej tvorí mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Tie následne znižujú glykemickú odpoveď a podporujú pocit zasýtenia. Nerozpustná vláknina tvorí „kefu“ čriev. Pomáha s črevnou peristaltikou a podobne ako vláknina rozpustná v zažívacom trakte viaže vodu, čo zvyšuje pocit sýtosti.

Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Ultimátní návod, jak se v tom vyznat, je tu. Pomůžou při nachlazení, léčbě antibiotiky nebo před cestou do exotických zemí!
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
Chute na sladké, škvŕkajúci žalúdok alebo zažívacie problémy signalizujú, že je s vaším telom niečo v neporiadku. Môže to byť práve nedostatok vlákniny, ktorý spomínané neduhy spôsobuje. Poradíme vám, ako túto chybu napraviť.
5 znakov, že jete málo vlákniny, a ako ich riešiť
5 znakov, že jete málo vlákniny, a ako ich riešiť
Cítite sa unavení, na toalete sedíte pol hodiny a máte problém s chudnutím? Možno máte v strave nedostatok vlákniny. Ako tento problém vyriešiť a prečo?
Poznáte psyllium? Pomôže so zažívaním aj pri chudnutí
Poznáte psyllium? Pomôže so zažívaním aj pri chudnutí
Psyllium obsahuje rozpustnú vlákninu, ktorá je potrebná pre správne zažívanie a vyživenie črevnej mikroflóry. Čím sa psyllium líši od iných vláknin a ako ho užívať pre maximum benefitov?
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Prospešnou skladbou mikrobiómu, ktorú ovplyvníme životným štýlom, dokážeme predchádzať nadváhe, cukrovke, riziku infarktu alebo napríklad depresiám.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.