7 alternatív kávy, ktoré ťa spoľahlivo nakopnú

5. 9. 2019
Komentáre
7 alternatív kávy, ktoré ťa spoľahlivo nakopnú
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Hoci je káva skvelé riešenie, aby ste predišli rannému roztrhnutiu úst od zívania, pretože kofeín stimuluje našu mentálnu aj fyzickú výkonnosť, nie každému môže tradičná káva sadnúť.

Niekto zase káve nemusí prísť na chuť, nemusí mu robiť dobre, ale rovnako niekedy nastanú chvíle, keď jednoducho potrebuje nakopnúť. V dnešnom článku si preto predstavíme niekoľko alternatív tradičnej kávy, vďaka ktorým nahradíte klasickú čiernu šálku.

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Čím môžeme nahradiť šálku tradičnej kávy
  • Aké nápoje sú nabité antioxidantmi a s čím všetkým nám môžu pomôcť
  • Prečo a kde všade používať koreň Macy alias peruánsky ženšen

Káva je bezpochyby zdraviu prospešná. Čo ale robiť, keď nám nechutí alebo ju piť nechceme?

Diskusií, článkov a štúdií o kofeíne je na internete veľa. Či káva prospešná je, alebo nie je, či s mliekom, alebo bez mlieka... Káva sa cení pre svoju lahodnú chuť, špecifickú vôňu a antioxidačné či povzbudzujúce účinky.

Kofeín nájdeme nielen v káve či guarane, ale je súčasťou aj obľúbených drinkovspaľovačov tukov alebo preworkoutov. Kofeín môžeme nájsť aj v rôznych druhoch čajov či nápojoch, na ktoré sa pozrieme práve v dnešnom článku.

1. Yerba Maté

Yerba Maté sa často označuje ako nápoj Bohov. Čo sa za týmto označením skrýva? Sušené a drvené lístky cezmíny paraguajskej z Južnej Ameriky. Yerba Maté obsahuje najmä tri povzbudzujúce látky, ako je kofeín, teobromín a teofylín, ktorý má okrem iného aj protizápalové účinky. O tomto nápoji sa hovorí, že má silu kávy, zdravotné benefity čaju a prináša potešenie ako čokoláda.

Yerba maté má špecifickú výraznú zemitú chuť. Obsahuje saponíny, čo sú horkastej zlúčeniny s protizápalovým účinkom. V jednej šálke Yerba Maté (150 ml) nájdeme priemerne 78 mg kofeínu, čo je podobné množstvo ako v jednej šálke espressa, kde je priemerne 70 – 100 mg kofeínu.

Na prípravu čaju sa využíva extrakt aj drvené listy, pri ktorých vám na jednu šálku postačí jedna čajová lyžička.

2. Zelený čaj

Zelený čaj je jedným z najznámejších prírodných stimulantov vôbec. V jednej šálke zeleného čaju nájdeme priemerne necelých 30 mg kofeínu a okrem toho ešte triesloviny a aminokyselinu l -theanin, ktorá môže podporovať účinky kofeínu na psychický výkon, zároveň zmierňuje jeho niekedy ostrejší nástup účinku.

Zelený čaj okrem iného obsahuje katechíny, pričom najznámejší z nich je tzv. EGCG (epigalokatechin galát). Ide o prírodnú látku, ktorá má protizápalové a antioxidačné účinky, EGCG by mohol hrať protektívnu úlohu proti rozvoju kardiovaskulárnych či nádorových ochorení. Jedna taká šálka zeleného čaju obsahuje okolo 30 – 40 mg EGCG.

Okrem zeleného čaju môžeme siahnuť napríklad aj po čiernom čaji s obsahom kofeínu okolo 47 mg alebo bielom čaji, ktorý má podobné účinky.

7 alternatív kávy, ktoré ťa spoľahlivo nakopnú

3. Japonský čaj Matcha

Tento stopercentný zelený čaj bohatý na antioxidanty je v dnešnej dobe veľmi obľúbený, ani sa nedivíme. Matcha čaj podporuje sústredenosť, lepšiu pamäť a dobrú náladu. Vďaka kofeínu a aminokyseline L‑theanín, ktorá účinky kofeínu zmierňuje, nenasleduje po vypití čaju potenciálny prepad energie. Podobne, ako táto synergia pôsobí aj v tradičnom zelenom čaji.

Podobne ako zelený čaj má aj čaj matcha antioxidačné účinky a dokáže nám o niečo zrýchliť metabolizmus. Oproti tradičnému zelenému čaju sa pri jeho výrobe používajú celé listy čajovníka, ktoré sú krátko pred zberom zatienené. To má za následok intenzívnejšiu produkciu chlorofylu a antioxidantov. Následne sú lístky vysušené a pomleté na prach. Pri tradičnom zelenom čaji ani pri matcha sa lístky nefermentujú, a nedochádza tak k ich oxidácii.

4. Guarana

Semená guarany obsahujú až šesťkrát viac kofeínu ako tradičné kávové zrná. Guarana okrem samotného kofeínu obsahuje napr. teobromín a teofylín, ktoré tiež stimulujú centrálnu nervovú sústavu, a podieľajú sa tak na zlepšení koncentrácie, sústredenia a bdelosti.

Aj pri guarane by sme si mali strážiť príjem kofeínu, v jednej tablete nájdeme 18 – 32 mg kofeínu podľa konkrétneho výrobku.

5. Maca

Maca je doslova až zázračné afrodiziakum, ktoré toho v sebe ukrýva oveľa viac než len podporenie pamäti, nárast energie a posilnenie psychickej odolnosti. Maca taktiež dokáže pozitívne pôsobiť na duševné zdravie a nájdeme v nej vitamíny ako vitamín C, B1, B2 a z minerálnych látok je to napríklad vápnik, draslík alebo zinok.

Tento nápoj navyše prispieva k zvýšeniu libida u mužov aj u žien. Mužom pomáha čierna a žltá maca s plodnosťou tým, že má pozitívny vplyv na zväčšenie počtu spermií a ich hybnosti.

Štúdia s využitím sebepozorovacího dotazníka zistila, že skupina užívajúca macu pociťovala väčšiu mieru vnímanej energie v porovnaní so skupinou, ktorá macu nepoužívala. Na preskúmanie mechanizmu účinku sú potrebné ďalšie práce.

Prášok z koreňa Macy si môžeme pridať do kaší, smoothies alebo vypiť rozmiešaný s obľúbenou tekutinou (voda, džús...). Účinná denná dávka sa pohybuje v rozmedzí 1 500 – 3 000 mg.

  • Konkrétne v Mace priemerne nájdeme Vitamín C (8 mg/100g), B1 (280mg/100g), B2 (650mg/100g) a z minerálnych látok je to napríklad vápnik (150mg/100g), draslík (2 050mg/100g) alebo zinok (3,8mg/100g).
7 alternatív kávy, ktoré ťa spoľahlivo nakopnú

6. Korálovec ježovitý

Nejde o klasický čaj, ale ide skôr o hubu. Konkrétne sa huba mieša s čerstvou kávou, aby mal nápoj synergický efekt na zlepšenie pozornosti či športového výkonu. Svoje miesto môže nájsť aj v situáciách, keď sa potrebujeme vyrovnať so stresom alebo so žalúdočnými problémami.

Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že nápoj z tejto populárnej huby môže preventívne pôsobiť proti neurodegeneratívnym ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba.

Huba, podobne ako ovsené vločky, obsahuje betaglukány, čo sú biologicky aktívne látky podporujúce napríklad imunitné funkcie a erinaciny, ktoré napomáhajú tlmiť bolesť a majú pozitívny vplyv na neuroplasticity.

7. Kombucha

Kombucha sa pripravuje zo zeleného či čierneho čaju a má sladkokyslú chuť. Obsahuje napríklad kyselinu glukorunovú, ktorá na seba dokáže viazať škodlivé látky, ktoré sú následne vylučované do žlče. Kombucha prirodzene obsahuje kofeín a ďalšie alkaloidy z použitého čaju. Jej veľkým benefitom je fakt, že obsahuje probiotické baktérie podporujúce správnu funkciu imunitného systému.

Pri domácej príprave Kombuchy si dajte pozor, aby bola pripravená v čistom prostredí a fermentácia nebola zbytočne dlhá (niekoľko týždňov až mesiac), pretože pri kontaminácii nežiaducimi baktériami a ich následným rastom by sme si mohli ublížiť vzniknutými patogénmi.

Čo si z toho na záver odniesť?

V žiadnom smere zdravého životného štýlu sa nemusíte obmedzovať. Či už sa to týka stravy, pohybu alebo aj pitia kávy. Také 3‑4 šálky kávy za deň nás dokážu ochrániť pred množstvom chorôb aj predĺžiť život.

Nech už z akéhokoľvek dôvodu nemôžete piť klasickú kávu, sami vidíte, že jej alternatív je naozaj celá kopa, ktorá nielenže dodá dostatok elánu a vitality do vášho dňa či na tréning, ale obohatí vás aj o celý rad prospešných látok v podobe vitamínov, antioxidantov a minerálnych látok podporujúcich váš organizmus.

Denná dávka kofeínu: kedy hrozí predávkovanie?
Denná dávka kofeínu: kedy hrozí predávkovanie?
Zaujímalo vás niekedy, ako na nás kofeín pôsobí, aké množstvo kofeínu nakopne váš výkon a koľko kofeínu za deň je tak akurát? Poďme to zistiť!
Skutočne škodí káva s mliekom zdraviu a spôsobuje tráviace ťažkosti?
Skutočne škodí káva s mliekom zdraviu a spôsobuje tráviace ťažkosti?
Poškodzuje káva s mliekom naše zdravie tak, ako nám tvrdia niektorí „odborníci"? Poďme sa na túto často rozoberanú tému pozrieť odborným okom.
Dokáže něco nahradit ranní kávu? 4 tipy, jak se nastartovat i bez ní
Dokáže něco nahradit ranní kávu? 4 tipy, jak se nastartovat i bez ní
Vstáváte v brzkých hodinách a pokaždé vedou vaše kroky rovnou ke kávovaru? Ranní káva je pro mnoho z nás zvykem, a to nejenom kvůli lahodné nahořklé chuti, ale také pro její povzbuzující účinky. Můžeme si ale dopřát alternativy, které jsou pro naše tělo po ránu mnohem vhodnější a proberou nás stejně, ne‑li lépe. Jaké to jsou a co za benefity nám přináší? Budete překvapeni.
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Ako už podľa názvu môžeme odhadnúť, exoticky znejúci názov nápoja nás zavedie do východnej časti Ázie, kde bola kombucha veľmi obľúbeným nápojom a tiež hojne používaným liečebným doplnkom v ľudovom liečiteľstve. Poďme sa pozrieť, čo sa skrýva pod názvom kombucha.
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Otázka skoro stejně stará jako ta o slepici a vejci, ale v tomto případě se pravdě blížíme mílovými kroky. Je pro nás pravidelné pití kávy zdravé? Jaké benefity pro nás z pití kávy plynou a kdo by měl své kávové dýchánky omezit?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.