Sú „škodlivé“ látky v kozmetike skutočnou hrozbou, alebo len nafúknutou bublinou?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Sú „škodlivé“ látky v kozmetike skutočnou hrozbou, alebo len nafúknutou bublinou?
Obrázok od KamranAydinov z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Ošetrujúcu a dekoratívnu kozmetiku používa vysoké percento ľudí každý deň.
  • „Škodlivé látky“ v kozmetike sú témou mnohých internetových článkov – nie vždy sú však uvedené informácie úplne relevantné.
  • Regulácia a legislatíva jednotlivých štátov i Európskej únie je v tomto ohľade veľmi vyspelá, najmä ľudia trpiaci kožným ochorením alebo citlivou pokožkou by sa však mali mať pri výbere kozmetiky na pozore.

Zaujímate sa o zloženie svojej kozmetiky? V početných diskusiách je možné naraziť na látky, na ktoré „by ste si mali dať pozor“, napríklad parabény či ftaláty. Tento článok vysvetlí dôvody ich výskytu v kozmetike a presný opis toho, ako to s nimi vlastne je a či je ich démonizácia na mieste, alebo nie!

Ide o zásadný problém?

Problematika „dráždivých“ látok v kozmetike je významnou témou, ktorá sa môže potenciálne dotýkať spotrebiteľov a tiež životného prostredia. Mnoho bežne používaných látok v kozmetických výrobkoch, ako sú parabény, ftaláty a formaldehyd, je frekventovane (a niekedy aj neoprávnene) spájaných s rôznymi zdravotnými problémami, najčastejšie v podobe kožných reakcií, ekzému, psoriázy, ale aj narušenia hormonálnych funkcií atď.

Nárast povedomia spotrebiteľov o obsahu kozmetických výrobkov viedol k tlaku na daný priemysel pre prijatie opatrení na zníženie používania týchto látok a zdokonalenie transparentnosti ohľadom ich zloženia. Regulačné orgány v mnohých krajinách vykonávajú pravidelné kontroly a prijímajú opatrenia na najprijateľnejšie zloženie z hľadiska kvality daných produktov (v Európskej únii nemožno legálne predávať akúkoľvek toxickú kozmetiku) – napriek tomu existujú určité výzvy v podobe zvýšenej pozornosti pri konkrétnych látkach, ktoré môžu mať negatívne dopady na jedinca s citlivou pleťou alebo už existujúcim kožným ochorením.

Je preto vždy na mieste pozrieť sa na zloženie toho, čo kupujete, poprípade sa porozhliadnuť po šetrnejšej alternatíve. Užitočným pomocníkom môžu byť rôzne aplikácie (Wewell či INCI beauty), ktoré vám počas niekoľkých sekúnd overia zloženie a upozornia na možné potenciálne dráždivé látky. Na prvom mieste by ale vždy mala byť konzultácia s lekárom alebo dermatológom.

Často diskutované látky (a ako to s nimi je?)

Znovu pripomíname, že tieto látky či zlúčeniny nie sú v koncentráciách bežne sa vyskytujúcich v produktoch zdraviu nebezpečné. Môžu mať svoje riziká najmä pri používaní presahujúcom odporúčania výrobcu či u ľudí so špecifickými ochoreniami či citlivou pleťou.

  • Parabény: skupina chemických látok s konzervačnou funkciou, bežne využívaných nielen v kozmetike, ale aj vo farmaceutických výrobkoch. Parabény, ako sú metylparabén, etylparabén, propylparabén, butylparabén a heptylparabén, sa synteticky vyrábajú esterifikáciou kyseliny parahydroxybenzoovej s alkoholmi, ako je metanol alebo etanol, a pridávajú sa do výrobkov za účelom zábrany množenia škodlivých baktérií a plesní. Niektoré štúdie (predovšetkým na zvieratách) poukazujú na ich možnú interakciu s estrogénovými receptormi, prípadne aj riziko zvýšeného rozvoja niektorých nádorových ochorení. Štúdie založené na pozorovaní osôb exponovaných parabénom však vo väčšine prípadov tieto teórie zatiaľ nepotvrdzujú a upozorňujú na to, že signálne dráhy v organizme sú natoľko komplexné, že v súčasnosti nie je dostatok dôkazov na preukázanie škodlivosti parabénov. Závery štúdií tiež ukazujú, že pre zdravé osoby majú parabény prípadne len malý dráždivý potenciál a prípady reakcií sú väčšinou zaznamenané u osôb s už vzniknutým kožným ochorením.
  • Ftaláty: chemické zlúčeniny, ktoré sa používajú predovšetkým ako zmäkčovadlá na zvýšenie pružnosti, priehľadnosti, trvanlivosti a životnosti plastov. Tieto bezfarebné, olejovité kvapaliny bez zápachu sa široko používajú v rôznych spotrebiteľských výrobkoch, vrátane kozmetiky, vôní, farieb či obalov potravín. Táto skupina vyvoláva obavy predovšetkým z hľadiska ovplyvnenia reprodukčného systému. Existujú dôkazy, že ftaláty môžu hrať úlohu aj pri rozvoji niektorých chronických ochorení. Treba však poznamenať, že štúdie sa zaoberajú najmä ich expozíciou z obalových materiálov a následným požitím. V EÚ je použitie niektorých typov zlúčenín zo skupiny ftalátov zakázané, a to ako v oblasti kozmetiky, obalov potravín, tak aj napr. hračiek pre deti.
  • Formaldehyd: organická zlúčenina s ostrým či štipľavým pachom. Bežne sa využíva ako dezinfekčné činidlo, konzervačná látka (pri kozmetike) a ako súčasť polymérov. Všeobecne je však klasifikovaný ako karcinogén, čo znamená, že môže zvyšovať riziko vzniku nádorových ochorení u ľudí, ktorí sú mu vystavení vo vysokých koncentráciách alebo opakovane. Tento efekt je však spojený najmä s inhaláciou formaldehydu a dôkazy vedúce k podobným záverom pri jeho konzumácii alebo iných cestách expozície nie sú podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín také jednoznačné. Preto je v krajinách EÚ množstvo formaldehydu v obalových materiáloch regulované a v kozmetických produktoch je dokonca jeho použitie zakázané.
  • Sulfáty: radia sa medzi ne sodium lauryl sulfate (SLS) a sodium laureth sulfate (SLES). Ide o látky používané v kozmetických produktoch a čistiacich prostriedkoch predovšetkým kvôli svojim penivým vlastnostiam a schopnosti odstraňovať nečistoty. Tieto látky sú najčastejšie pridávané do šampónov, mydiel a zubných pást. Ich neduhom je, že môžu pre niektorých ľudí pôsobiť dráždivo a spôsobiť podráždenie kože a vysúšanie vlasov, najmä u ľudí s citlivou pokožkou alebo už existujúcom kožnom ochorení.
  • Čím podporiť zdravie vašej pleti z hľadiska potravín, sa dozviete v článku 5 potravín pre krásnu pleť!

Sú „škodlivé“ látky v kozmetike skutočnou hrozbou, alebo len nafúknutou bublinou?

Ako spoznať výrobok s „pridanou hodnotou“?

  • Certifikácia CPK (Certifikovaná prírodná kozmetika alebo CPK bio): táto certifikácia je udeľovaná kozmetickým prípravkom, ktoré prešli certifikáciou agentúry KEZ, o.p.s. (akreditovaná kontrolná a certifikačná organizácia, ktorá zaisťuje odbornú nezávislú kontrolu a certifikáciu v systéme ekologického poľnohospodárstva), a spĺňajú interné pravidlá tejto agentúry.
  • Fair trade produkty: Produkty označené pod pojmom „fair trade“ podporujú výrobcov v krajinách tretieho sveta a propagujú udržateľný rozvoj. Tieto produkty zaručujú spravodlivé ceny, dodržiavanie sociálnych a environmentálnych štandardov a podporu výrobkov z rozvojových krajín.
  • Leaping bunny: čiže skákajúci králik zaručuje, že výrobky neboli testované na zvieratách.
  • Organické produkty: tie obsahujú prírodné, organické a rastlinné zložky pre minimalizáciu expozície syntetickým látkam.

Čo si z toho odniesť?

Niektoré z bežne používaných kozmetických produktov môžu obsahovať potenciálne dráždivé látky, ako sú parabény, ftaláty alebo sulfáty. Táto téma je často omieľaná na najrôznejších weboch, ktoré však často argumentujú nie celkom presvedčivými dôkazmi a poukazujú aj na riziká látok, ktorých použitie je v Európskej únii zakázané. Pravdou je, že bezpečnosť kozmetických produktov je v EÚ na veľmi vysokej úrovni, a na pozore by sa tak mali mať najmä ľudia s citlivou pleťou alebo už existujúcimi kožnými ochoreniami.

Je však namieste sústrediť sa aj na kvalitu kupovaných produktov. Z vyššie uvedených látok si pozornosť zaslúžia najmä ftaláty, ktoré sú v súčasnosti predmetom vedeckých výskumov a niektoré preukázateľne rizikové zlúčeniny už boli v Európskej únii na výrobu kozmetiky či obalových materiálov zakázané.

Ako zlepšiť akné pomocou stravy? Čo ho spôsobuje?
Ako zlepšiť akné pomocou stravy? Čo ho spôsobuje?
Súvislosť medzi akné, alias „pupencami“, a mliečnymi výrobkami sa skloňuje často. Môže niekomu pomôcť pri liečbe akné vyradiť mliečne výrobky zo stravy, alebo máme páchateľa hľadať inde?
Užívanie kolagénu na zlepšenie pleti a kĺbov – má zmysel?
Užívanie kolagénu na zlepšenie pleti a kĺbov – má zmysel?
Kolagénové prípravky na nás v poslednej dobe útočia doslova zo všetkých strán. Má ich užívanie naozaj zmysel, alebo ide len o vyhodené peniaze?
5 potravin pro krásnou pleť
5 potravin pro krásnou pleť
Trápí vás nekvalitní pleť, akné nebo jiné problémy? Pak věřte, že máte ve své moci toto všechno ovlivnit. Začněte tím, že do svého jídelníčku zařadíte těchto 5 potravin.
Je retinol naozaj taký klenot pri starostlivosti o pleť?
Je retinol naozaj taký klenot pri starostlivosti o pleť?
Retinol, meno, ktoré obvykle počujete v lekárni či drogérii. O čo vlastne ide a prečo sú jeho farmakologické účinky také populárne, sa dozviete v tomto článku!
Jak se liší přírodní a konvenční kosmetika? Vyhni se nebezpečným látkám a nauč se vybrat kvalitní výrobek
Jak se liší přírodní a konvenční kosmetika? Vyhni se nebezpečným látkám a nauč se vybrat kvalitní výrobek
Jak to vlastně s tou kosmetikou je? Když jdeme po ceně, platíme za to rizikem, že obsah produktu může být rizikový. A co přírodní kosmetika, je lepší než ta konvenční? Známe odpovědi!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.