Ľadovanie tváre: mýtus, alebo babská rada nad zlato?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Ľadovanie tváre: mýtus, alebo babská rada nad zlato?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Skin icing alebo ľadovanie tváre je kryoterapeutické ošetrenie, pri ktorom je pokožka vystavená extrémne nízkym teplotám niekoľkých minút.
  • Hovorí sa, že má množstvo výhod v starostlivosti o pleť, vrátane upokojenia začervenania, exfoliácie a eliminácie opuchov.
  • Ľadovanie tváre je známym a populárnym kozmetickým postupom využívaným všade po svete, ktorý navyše vďaka vymoženostiach, ako sú ice rollery, stále naberá na obľube.

Ľadovanie tváre patrí medzi populárne babské rady, ktoré majú pomáhať proti opuchom tváre. Existujú k týmto hypotézam ale nejaké vedecké dôkazy? Odpoveď a ďalšie zaujímavosti nájdete v tomto článku!

Ako to funguje?

Aplikácia chladu alebo konkrétne ľadu na určité oblasti tela s účelom zdravotných benefitov je známa pod menom kryoterapia. Bežne sa používa ako overený nástroj na liečbu pomliaždenín, konkrétne na:

  • zmiernenie bolesti dočasným znížením nervovej aktivity,
  • zmiernenie opuchov znížením prietoku krvi,
  • urýchlenie funkčného zotavenia podporou hojenia mäkkých tkanív.

Existujú ale aj zástancovia tzv. „skin icing“. Tí tvrdia, že námraza ľadu spoločne s tvárovou masážou navyše podporujú ďalšie benefity:

  • odstránenie opuchov, najmä okolo očí,
  • zníženie mastnoty,
  • zmiernenie akné,
  • upokojenie spálenín od slnka,
  • zníženie opuchov a zápalov, vrátane vyrážok,
  • redukciu známok starnutia,
  • podpory zdravého lesku pokožky,

Tieto tvrdenia sú podoprené iba neoficiálnymi dôkazmi. Neexistuje žiadny definitívny klinický výskum, ktorý by naznačoval, že ľadovaním môžete tieto stavy na 100 % (vy)riešiť.

Napriek tomu ide o populárny trik, ktorý využívala už napríklad ruská cisárovná Katarína Veľká – každé ráno prikladala kocky ľadu na tvár, krk a dekolt, aby jej pleť získala žiarivý vzhľad. Pokiaľ viete, že pre vás tento fígeľ funguje, určite na tom nie je nič zlé stále ho využívať. A v prípade, že si nie ste istí, môžete prečítať a vyskúšať nižšie vypísané tipy!

Potenciálne benefity

  • Zníženie opuchov: Americká akadémia oftalmológie potvrdzuje, že pomocou studeného obkladu môžete znížiť vačky pod očami. Aplikácia však nemá trvať dlhšie ako 20 minút a medzi pokožkou a ľadom musí byť vždy dostatočná bariéra. Podľa webu Healthline by účinnou kombináciou mala byť kryoterapia spoločne s antihistaminikami alebo protizápalovými liekmi.
  • Pomoc pri nadmernej tvorbe akné: zástancovia ľadovania naznačujú, že môže spomaliť zápal a minimalizovať kožné póry, čím sa znižuje nadmerná produkcia mazu. Vzhľadom na svoju protizápalovú povahu je ale pravdepodobnejšie, že ľad pomáha pri zápalovom akné, teda:
    • cystám,
    • uzlinám,
    • pustulám,
    • papulám.
  • Rozjasnenie pleti: so stiahnutím pórov súvisí aj tento bod. Námraza z ľadu sťahuje krvné cievy, čo jednoducho a efektívne rozžiari a vyhladí vašu pleť a podporí jej mladistvý vzhľad.
  • Minimalizácia škvŕn: ľad môže pomôcť so začervenaním pupienkov alebo pri upokojení podráždenej pokožky. Opuchnutá koža spravidla sťažuje lokálnym krémom prístup k baktériám vo vnútri pórov. Námraza oproti tomu vďaka exfoliácii pomáha antibakteriálnym látkam a lokálnym antibiotikám dostať sa priamo do pórov.
  • Exfoliuje pokožku: tvárová kryoterapia môže prispievať k odstráneniu vonkajšej vrstvy odumretých kožných buniek a stimulácii nových pod ňou – pre ich rovnomernejší rast.
  • Zadarmo a ľahko uskutočniteľné: pokiaľ neinvestujete do drahšieho ice rolleru, je ľadovanie tváre lacnou záležitosťou. Navyše na túto metódu nepotrebujete ani toľko cviku, čo z nej robí ľahko dostupný spôsob starostlivosti o vašu pleť.
Ľadovanie tváre: mýtus, alebo babská rada nad zlato?
obrázok z Freepik

Ako na ľadovanie?

Zástancovia ľadovania odporúčajú masírovať tvár krúživými pohybmi štyrmi alebo piatimi kockami ľadu v mäkkej bavlnenej látke. Možno to vykonávať aj niekoľkokrát denne. Navrhovanými a obľúbenými miestami pre masáž sú čeľusť, tváre, čelo a očné okolie. Ak máte ale inú časť, na ktorú by ste sa chceli zamerať, rozhodne môžete.

Tipy pre jednoduchšiu a príjemnejšiu rutinu

Obzvlášť v prípade, že máte citlivejšiu pleť, preberte ľadovanie vopred s lekárom alebo iným odborníkom. Pokiaľ od svojho zdravotníka dostanete zelenú, nič vám nebráni sa do toho pustiť! Ako na to?

  • Kocky ľadu, ktoré budete na tvár používať, dajte do čistej, vydezinfikovanej misky. Určite ich neklaďte napríklad na kuchynskú linku alebo nočný stolík.
  • Pred samotným ľadovaním si tvár vždy umyte.
  • Obzvlášť dôležitá je bariéra medzi ľadom a pokožkou, teda vyššie spomínaná, tenšia látka, ktorá by mala byť tiež starostlivo vyčistená po každom použití.
  • Majte po ruke iný čistý uteráčik alebo vreckovku, aby ste utreli prebytočnú tekutinu, ktorá by mohla odkvapkávať z vašej tváre.
  • Nedržte ľad na koži príliš dlho (na miestach s akné či začervenaním 5 minút, pod očami okolo 2 minút. Celkové masírovanie by nemalo zabrať viac ako 10 minút). Dlhodobé vystavenie mrazu môže mať za následok popálenie ľadom.

Hit vo forme ice rollerov

Ak si prajete pozdvihnúť túto časť svojej rutiny na vyššiu úroveň, odporúčame si zaobstarať ice roller, s ktorými sa v poslednej dobe roztrhlo vrece v kamenných kozmetických obchodoch aj e‑shopoch. Je to oveľa jednoduchšia a pohodlnejšia cesta ľadovania tváre ako pomocou kociek a handričiek/uteráčikov – tieto rollery stačí skladovať v mrazničke (izolované, aby sa udržali v čistote), vytiahnuť ich a môžete „vaľkať“.

Pri jeho používaní sa uistite, že ním pohybujete smerom nahor, akoby ste pokožku zdvíhali. Zároveň nerollujte príliš silno, v skutočnosti by ste nemali vyvíjať takmer žiadny tlak, ktorý by naopak mohol spôsobiť otlaky alebo podráždiť pokožku. V očnom okolí sa zameriavajte skôr na časti pod nimi, samotné očné viečka sú pomerne citlivé a ľadový valček by pre nich nemusel byť úplne to pravé.

Ice rollery bývajú však trochu drahšou voľbou ako vyššie spomínané kocky ľadu, pri kvalitnejších sa cena pohybuje od 25 po 80 eur. Takže v prípade, že si ho chcete zaobstarať, sa uistite, že na vás táto kozmetická metóda funguje.

Na čo myslieť?

Kryoterapia nemusí byť pre každého tým pravým, obzvlášť v prípade citlivejšej pleti alebo pokožky ľahšie reagujúce na zmeny teplôt (napríklad tie so sklonom k ​​ružovke a studenej žihľavke). Určite je tiež na mieste myslieť na vyššie spomínanú ochranu medzi ľadom a kožou a dávať si pozor na čas, počas ktorého je pokožka ľadovaniu vystavená. V prípade jeho prekročenia hrozia popáleniny, omrzliny, v horších prípadoch aj poškodenie nervov. Nakoniec určite odporúčame prebrať túto techniku ​​s lekárom, dermatológom alebo iným odborníkom, ktorý vás vzhľadom na stav vašej pokožky navedie na presné kroky.

Čo si z toho odniesť?

Ľadovanie pokožky tváre je populárnym trikom, ktorý niektorým ľuďom pomáha s opuchmi, ale napríklad aj s akné alebo podporou sviežeho lesku. Tieto benefity síce nie sú podporované klinickým výskumom, ale existujú neoficiálne dôkazy, ktoré práve pomoc s problematickou pleťou alebo opuchnutými očami podporujú. Eventuálne sa môžete obrátiť aj na pomocníkov v podobe ice rollerov, ktoré možno nájsť v mnohých kozmeticky zameraných obchodoch a webových stránkach. Predtým, než túto metódu vyskúšate, sa vždy najprv poraďte so svojím lekárom alebo iným špecialistom, obzvlášť pokiaľ viete, že je vaša pleť citlivejšia.

Studené ruky a nohy: Ako sa ich zbaviť a kedy môžu predstavovať problém?
Studené ruky a nohy: Ako sa ich zbaviť a kedy môžu predstavovať problém?
Pocit stuhnutých a premrznutých končatín k zime tak nejako patrí a z času na čas sa mu po poriadnej guľovačke nevyhne nikto. Čo ale robiť, keď vás táto nepríjemnosť trápi permanentne? A môže byť dokonca znakom choroby?
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Pokožka v chladnejšom období trpí pomerne značnou stratou hydratácie, čo môže viesť k vysušeniu, začervenaniu aj bolestivým ekzémom. V tomto článku vypisujeme jednoduché kroky, ktoré môžete podniknúť, aby vaša pleť vyzerala rovnako zdravo a hydratovane po celý rok.
Ako zlepšiť akné pomocou stravy? Čo ho spôsobuje?
Ako zlepšiť akné pomocou stravy? Čo ho spôsobuje?
Súvislosť medzi akné, alias „pupencami“, a mliečnymi výrobkami sa skloňuje často. Môže niekomu pomôcť pri liečbe akné vyradiť mliečne výrobky zo stravy, alebo máme páchateľa hľadať inde?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Doplňky stravy na bázi kolagenu patří mezi nejprodávanější suplementy vůbec. Je ale jejich účinnost na zdraví pokožky prokazatelná?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej mnoho lidí považuje za hotový zázrak. Je ale opěvovaný právem, nebo pro nás představuje spíše riziko? Možná budete z výsledků odborných studií nemile překvapeni.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.