Prehľad repelentov: Ktoré látky skutočne fungujú a je možné si ho vyrobiť doma?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
Prehľad repelentov: Ktoré látky skutočne fungujú a je možné si ho vyrobiť doma?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Hmyzie uhryznutie môže zapríčiniť prenos mnohých typov ochorení.
  • Syntetické repelenty majú spravidla vyššiu účinnosť ako prírodné, sú tiež detailnejšie preskúmané a otestované.
  • Doma vyrobené prípravky spravidla nedokážu poskytnúť spoľahlivú ochranu.

Prečo je dôležité chrániť sa pred hmyzom?

Slovné spojenie „otravný hmyz“ nevzniklo náhodou – ochrana pred hmyzím uhryznutím však nie je iba otázkou pohodlia, ale môže zabrániť nákaze najrôznejšími druhmi ochorenia. Niektoré choroby sa vyskytujú endemicky, t. j. v určitej oblasti. Pred cestou do zahraničia sa teda vždy uistite, aké ochorenia sa na danom území vyskytujú a či sa proti nim môžete pred odchodom chrániť očkovaním. Príklady takýchto chorôb prenášaných hmyzom sú napr. malária, žltá zimnica, vírus zika alebo horúčka dengue.

V našich podmienkach sú to najmä ochorenia prenášané kliešťami, teda kliešťová encefalitída alebo borelióza. Práve používanie repelentov je v kombinácii s očkovaním najspoľahlivejšou ochranou pred uhryznutím a následným rozvojom závažného ochorenia.

Aké druhy repelentov na trhu nájdete?

Repelenty fungujú na princípe odpudzovania hmyzu, čím sa vyhnete potenciálne rizikovému uhryznutiu a prenosu ochorenia. Látok s touto vlastnosťou je naozaj veľa a líšia sa svojou účinnosťou aj pôvodom. Syntetické repelenty sú spravidla účinnejšie ako tie prírodné a vysoká ochrana vydrží aj počas 2 hodín, než je nutná reaplikácia, pri prírodných prípravkoch k významnému poklesu účinku často dochádza už po 30 – 60 minútach (oleje s extraktom z mäty alebo cesnaku).

Nie pri všetkých repelentoch je navyše možné ich účinnosť skutočne overiť, a to najmä pri tých prírodných. Dobrou správou však je, že skutočne účinné, bezpečné a registrované repelenty s obsahom syntetických látok si môžete vyhľadať vo verejnej časti Registra chemických látok a prostriedkov.

S akými skutočne účinnými látkami sa v repelente najčastejšie stretnete?

  1. DEET: Táto syntetická látka je v dnešnej dobe najbežnejšou a zároveň najúčinnejšou zložkou repelentov. Jeho bezpečnosť pre ľudské zdravie i životné prostredie je priebežne kontrolovaná, ako dokazuje napr. rozsiahle review z roku 2014 alebo štúdia z roku 2020. V prípade lieku s 24 % DEET bola aj po 6 hodinách zistená účinnosť vyššia ako 90 %. Repelenty s obsahom DEET sú bezpečné aj pre deti, výrobcovia však na zachovanie bezpečnosti odporúčajú dospelým aj deťom dodržiavať zásady pre použitie, ktoré zahŕňajú napr. vyhnúť sa aplikácii spreja na otvorené rany alebo oblasť tváre. Namiesto toho je potrebné sprej najskôr naniesť na dlaň a až potom ho aplikovať na tvár.
  2. Picaridín: Ďalšia syntetická látka, ktorá bola vyvinutá na základe prírodného piperínu. Aj tu je účinnosť veľmi vysoká, po 5 hodinách bol zaznamenaný 97,4 % efekt. Štúdie navyše pri správnom použití potvrdili bezpečnosť u dospelých aj u detí.
  3. IR3535: Látka známa tiež ako etyl‑butyl‑acetyl‑aminopropionát je ďalšia z rodiny syntetických zlúčenín, ktoré efektívne chránia pred uhryznutím komárov aj kliešťov. V štúdii bola ochrana proti komárom zistená po dobu viac ako 7 hodín, pri kliešťoch dokonca viac ako 9 hodín. Bezpečnosť bola tiež potvrdená u detí i dospelých.
  4. Olej z eukalyptu citrónového: Táto látka je overenou a prírodnou alternatívou k vyššie zmieneným syntetickým látkam. V štúdii bola zistená účinnosť po dobu 6 hodín, išlo však o prípravok s koncentráciou minimálne 30 % obohatený o 36 % PMD, čo je extrakt umelo syntetizovaný z rovnakej rastliny. Hoci je prírodného pôvodu, táto látka nie je vhodná pre deti do 3 rokov.

Prehľad repelentov: Ktoré látky skutočne fungujú a je možné si ho vyrobiť doma?

Ako repelenty správne používať?

Po zvolení vhodnej účinnej látky prichádzajú na rad ďalšie faktory, ktoré môžu znížiť účinnosť repelentov – výber správnej koncentrácie a samotná aplikácia. V štúdiách sa ako efektívne ukazujú prípravky s minimálnou koncentráciou 20 % účinnej látky, pri oleji z eukalyptu citrónového dokonca 30 % + vyššie spomínané obohatenie o extrakt PMD.

Repelent je dôležité aplikovať v dostatočnom množstve, aby ste pokryli celú plochu kože alebo odevu. Pokiaľ máte napr. dlhé nohavice, aplikujte sprej aj na látku nohavíc a topánky – mohlo by dôjsť k zachyteniu kliešťa na látke a následnom „prelezení“ na pokožku. Pre konkrétne informácie vždy čítajte pokyny výrobcu, v zásade však ide o tieto body:

  • Nepoužívajte spreje na otvorené rany.
  • Vyvarujte sa použitiu príliš veľkého množstva spreja.
  • Neaplikujte sprej pod vrstvou oblečenia – vždy iba na obnaženú vonkajšiu plochu.
  • Po aplikácii na oblečenie ich pred ďalším použitím vyperte.
  • Po príchode domov sa starostlivo prezrite (či nedošlo k prichyteniu či prisatiu hmyzu aj napriek ochrane) a osprchujte.
  • Neaplikujte sprej priamo na tvár – rozotrite ho rukami.
  • Rešpektujte pokyny výrobcu a pravidelne obnovujte aplikáciu spreja.

Čo domáce repelenty?

V prípade repelentov sa rozhodne oplatí staviť na overené prípravky, ktoré majú jasne definovaný obsah účinných látok, a tiež pokyny na použitie, ktoré zaistia maximálnu účinnosť. „Home‑made“ prípravky vás pred hmyzom spoľahlivo neochránia. Všetky vyššie uvedené látky, hoci syntetické, sú z hľadiska na ľudské zdravie aj životné prostredie pravidelne testované a označené ako bezpečné. Ak aj napriek tomu hľadáte prírodnú alternatívu, vyskúšajte napr. Repelent Predator BIO, ktorý je založený na oleji eukalyptu citrónového a jeho koncentrácia zodpovedá prípravkom, ktoré boli využité vo vedeckých štúdiách.

Čo si z toho odniesť?

Ochrana proti uhryznutiu hmyzom je nevyhnutná z hľadiska pohodlia a prenosu závažných ochorení. Na trhu je dnes nespočetné množstvo repelentov, zďaleka nie pri všetkých je však preukázaná účinnosť či bezpečnosť. Pre skutočne dlhotrvajúcu ochranu vyberajte prípravky s obsahom DEET, picaridinu alebo IR3535. Hoci ide o syntetické látky, ich bezpečnosť aj vplyv na životné prostredie je priebežne testovaný a sú hodnotené ako bezpečné. Prírodnou alternatívou, ktorá je skutočne overená, je olej z eukalyptu citrónového.

Pri používaní vždy dbajte na pokyny výrobcu a zamerajte sa na prípravky s minimálne 20 % obsahom účinnej látky, pri oleji z eukalyptu citrónového 30 %. Pri repelentoch sa skutočne oplatí staviť na komerčné výrobky s presne definovanou koncentráciou, pretože doma vyrobené prípravky vás spravidla neochránia.

15 tipov ako schudnúť chôdzou: Za hodinu spálite až 680 kcal
15 tipov ako schudnúť chôdzou: Za hodinu spálite až 680 kcal
Kto by to bol povedal, že takou nenáročnou chôdzou sa dá schudnúť. A predsa je to možné! Ako na to a na čo ďalšie si dať pozor?
Kliešte: Prečo na niekoho lezú viac ako na iných a ako sa brániť?
Kliešte: Prečo na niekoho lezú viac ako na iných a ako sa brániť?
Keď po príchode z výletu v prírode objavíte na koži nápadnú čiernu bodku, neveští to nič dobré. Ako sa pred kliešťami brániť, čo proti nim zaberá a čím ich vlastne priťahujeme?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 jednoduchých tipov, ako na nafúknuté brucho
6 jednoduchých tipov, ako na nafúknuté brucho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Jako bonus přinášíme inspiraci na 5 snacků, které potěší vaše trávení.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.