Rakytník rešetliakový: superpotravina plná benefitov

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
1
Rakytník rešetliakový: superpotravina plná benefitov
obrázok od KamranAydinov na Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Rakytník rešetliakový je jesenná sezónna potravina bohatá na vitamín C či omega‑7 mastné kyseliny.
  • V Rusku a Číne sa pre svoje liečivé a výživné vlastnosti používa už stovky rokov.
  • Predpokladá sa, že môže zabrániť nadmernej kumulácii voľných radikálov v organizme – molekulám, ktoré poškodzujú bunky.

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) sa v posledných rokoch stal skutočnou hviezdou sveta superpotravín. Prečo? Odpoveď na túto otázku je trochu zložitejšia, preto vám tento článok predstaví jeho benefity, jednoduché využitie v kuchyni i na čo si dať pozor!

Ide o superpotravinu?

Na túto otázku existuje veľmi jednoduchá odpoveď – áno. Rakytník je prírodným pokladom plným vitamínov (A, C a E), minerálnych látok (železo, vápnik, horčík, draslík, meď a zinok) a bioaktívnych rastlinných zložiek (fytosteroly, ktoré preukázateľne znižujú absorpciu cholesterolu). Vďaka svojmu bohatému obsahu antioxidantov chráni telo pred voľnými radikálmi a môže tak znížiť riziko rozvoja niektorých ochorení, napríklad srdcových chorôb.

S jeho pomocou (a dodržiavaním odporúčanej dennej dávky, ktorá je zhruba 20 gramov plodov, 300 ml šťavy alebo 2 000 – 5 000 mg oleja) teda môžete ľahko a efektívne napomôcť svojmu telu prijať časť prospešných látok. Je však na mieste myslieť aj na iné zdroje a udržiavať tak svoj jedálniček pestrý a vyvážený.

  • Ďalšia superpotravina pod lupou. Ako je na tom Maca peruánska, sa dozviete v článku!

7 benefitov rakytníka

  • Priaznivé účinky na pokožku: rakytník sa vďaka svojim hydratačným a protizápalovým vlastnostiam pridáva do mnohých kozmetických prípravkov. Vďaka vyššiemu obsahu vitamínu E a omega‑7 mastných kyselín pomáha udržovať pokožku hydratovanú, zlepšuje jej textúru a môže urýchľovať hojenie rán pri jej poškodení.
  • Starostlivosť o vlasy: pri oblasti estetiky zostaneme. Rakytník vo forme oleja je možné používať na podporu zdravých a lesklých vlasov, pretože zabraňuje ich lámavosti a stimuluje rast.
  • Zdravie srdca: ako je spomenuté vyššie, rakytník je bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením.
  • Zdravie tráviaceho traktu: vďaka obsahu vitamínov A, B1, B2, B6 a C pôsobí rakytník protizápalovo a môže chrániť vnútornú slizničnú vrstvu čriev.
  • Podpora funkcie imunitného systému: je to vďaka vysokému obsahu omega‑7 esenciálnych mastných kyselín, ktoré pomáhajú bojovať proti zápalom.
  • Ochrana pred voľnými radikálmi: rakytník je plný antioxidantov, vrátane karotenoidov, flavonoidov a fenolov, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi, a môžu tak znižovať riziko niektorých ochorení.
  • Zlepšuje zdravie pošvy: bolo zistené, že rakytník môže potenciálne zlepšiť integritu vaginálneho epitelu u žien po menopauze, čo pomáha znížiť príznaky vaginálnej atrofie.
Rakytník rešetliakový: superpotravina plná benefitov
obrázok od KamranAydinov na Freepik

Jednoduché (a lahodné) využitie v kuchyni

Za najcennejšiu časť tejto rastliny je považovaný rakytníkový olej. Ten má mierne trpkú a ovocnú chuť, vďaka ktorej sa skvele hodí do mnohých pokrmov. Tu je niekoľko spôsobov, ako ho využiť v kuchyni:

  • Šalátová zálievka: zmiešaním rakytníkového a olivového oleja, octu, medu a dijonskej horčice vznikne pikantná a aromatická zálievka na šalát.
  • Smoothie: skúste pridať lyžičku rakytníkového oleja do svojho obľúbeného smoothie/koktailového receptu. Skvele sa hodí k hruške, mangu či kardamómu.
  • Pečivo: rakytníkový olej nájde svoje využitie aj v rámci pečenia! V muffinoch, koláčoch či obyčajnom chlebe bude jeho trpkosť cítiť iba decentne a dodá im zaujímavejšiu chuť aj živiny!
  • Marinády: zmiešajte rakytníkový olej so sójovou omáčkou, cesnakom a zázvorom a pripravte si aromatickú marinádu na mäso alebo tofu.
  • Omáčky a marmelády: pridajte rakytníkový olej do omáčok (paradajkovej, pesta…) alebo si skúste vytvoriť vlastnú rakytníkovú marmeládu! Pikantná a ovocná chuť zaručená!

Na čo si dať pozor

Prvým možným vedľajším účinkom je alergia či intolerancia. Aj keď sú tieto javy vzácne, nejde o nemožný variant, obzvlášť pokiaľ máte nejakú formu alergie či intolerancie na iné druhy ovocia. V prípade, že sa u vás po konzumácii či suplementácii rakytníka alebo výrobku s jeho obsahom objavia príznaky alergie (svrbenie, vyrážky, opuchy alebo problémy s dýchaním), je dôležité jeho konzumáciu ihneď ukončiť a vyhľadať lekársku pomoc.

Ďalším aspektom sú možné interakcie s rôznymi druhmi liekov. Rakytník môže ovplyvňovať niektoré medikamenty alebo ich účinnosť. Najmä ide o tie cieliace na zrážanlivosť krvi alebo reguláciu krvného tlaku. Pokiaľ užívate akékoľvek lieky na pravidelnej báze, je dôležité konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu, či je bezpečné suplementovať aj rakytníkom.

V neposlednom rade môže nadmerná konzumácia rakytníka spôsobiť žalúdočné problémy a hnačku. Toto riziko je väčšie pri požití väčšieho množstva naraz. Odporúča sa teda dodržiavať odporúčanú dávku. Ak je jeho konzumácia sprevádzaná nepríjemnými tráviacimi ťažkosťami, mala by byť okamžite prerušená.

Celkovo možno povedať, že rakytník aj jeho iné formy majú významné zdravotné benefity, jeho suplementácia by však mala byť vykonávaná s rozvahou a po konzultácii so svojím lekárom či iným odborníkom.

Vilgain Immunity Booster s extraktom z rakytníka

Rakytník rešetliakový: superpotravina plná benefitov

Čo si z toho odniesť?

Rakytník rešetliakový nie je len obyčajnou plodinou – ide o superpotravinu ponúkajúcu bohatú paletu zdravotných výhod. S vysokým obsahom vitamínov, minerálnych látok a prospešných zložiek chráni telo pred rôznymi neduhmi a podporuje celkové zdravie. Jeho využitie v kuchyni je navyše skutočne jednoduché a všestranné. Pri konzumácii treba myslieť na adekvátnu dávku a prípadné vedľajšie účinky, obzvlášť v prípade suplementácie liekov na zrážanlivosť krvi alebo reguláciu krvného tlaku. Jeho suplementáciu vždy najprv preberte so svojím lekárom či iným odborníkom.

Potravinové intolerancie: prejavy a typy
Potravinové intolerancie: prejavy a typy
Väčšina ľudí má v okolí niekoho, kto sa vyhýba určitým potravinám pre alergiu alebo intoleranciu. Vedeli ste, že sú medzi potravinovou alergiou a intoleranciou zásadné rozdiely a že si ich ľudia často pletú? V tomto článku sa dozviete, ako ich rozlíšiť.
7 podzimních receptů, které zahřejí
7 podzimních receptů, které zahřejí
Podzimní chladné počasí přímo vybízí k tomu zůstat doma a něco voňavého, hřejivého a lahodného ukuchtit. V tomto článku jsme si pro vás proto připravili 7 podzimních receptů plných chutnějších a živinami nabitějších sezónních potravin! Najdete zde polévky, hlavní jídla a pro mlsné jazýčky samozřejmě i jeden dezert.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 jednoduchých tipov, ako na nafúknuté brucho
6 jednoduchých tipov, ako na nafúknuté brucho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Jako bonus přinášíme inspiraci na 5 snacků, které potěší vaše trávení.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.