Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?

Komentáre
Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Pobyt v prírode má pozitívny vplyv na duševné i fyzické zdravie ľudí.
  • Ukazuje sa, že jednotlivé mechanizmy pôsobenia prírody na človeka sa dopĺňajú a tvoria tak jedinečný prostriedok sebastarostlivosti.
  • Ťažiť môžete aj z mierneho navýšenia doby strávenej vonku.

Vplyv prírody na celkovú pohodu je silnejší, než sa doteraz myslelo

Rozsiahle review z roku 2022, na ktorom pracovali vedci z Univerzity v Tokiu, odhaľuje ešte silnejšiu súvislosť s trávením času v prírode a celkovým pocitom pohody, než bolo doteraz zrejmé. Analýzou celkom 301 štúdií zo 62 krajín objavili 227 ciest, ktorými príroda podporuje duševné i fyzické zdravie človeka – tie označujú ako „nehmotné príspevky a služby kultúrnych ekosystémov“.

Podľa autorov poskytuje čas v prírode benefity najmä v oblasti rekreácie a trávenia voľného času, osobného rozvoja, duchovného naplnenia, estetických zážitkov alebo sociálnych vzťahov. Napriek tomu, že presné mechanizmy nie sú zatiaľ celkom jasné, predpokladá sa, že tieto pozitívne asociácie súvisia najmä s vizuálnymi, sluchovými, čuchovými, ale aj ďalšími zmyslovými podnetmi, ktorými príroda na človeka pôsobí.

Akú dobu by ste mali v prírode stráviť?

Doba potrebná na dosiahnutie benefitov spojených s časom stráveným v prírode je u každého človeka individuálna a závisí aj od jeho veku, pohlaví, socioekonomickej situácii a osobných preferenciách, ale aj na charakteristikách danej krajiny (množstvo zelene, prírodné scenérie atď.).

Na základe štúdií sa však predpokladá, že spodná hranica tejto doby sa pohybuje okolo 2 hodín za týždeň – toto množstvo času bolo spojené so zlepšením duševnej pohody a s lepším fyzickým zdravím. Závery štúdie z roku 2020 poukazujú na to, že k zníženiu hladiny vybraných stresových markerov ako je krvný tlak, hladina kortizolu v slinách, srdcová frekvencia alebo aktivita sympatického nervového systému, dochádza už po 10 – 15 minútach.

Oblasti ľudského zdravia, ktoré sú pobytom v prírode pozitívne ovplyvnené

1. Zníženie miery stresu

Pobyt v prírode napomáha odpojeniu sa od každodenných stresových podnetov, povinností a umožňuje stráviť pár chvíľ osamote. Tento „reštart“ je dôležitý najmä preto, že ľudské telo sa vie na stres efektívne adaptovať, čo v krátkodobom meradle napomáha jeho zvládaniu a prežitiu. V prípade chronického stresu sa však tento stav môže stať „novou normou“, čo neprospieva duševnému ani fyzickému zdraviu.

Je však dôležité spomenúť, že tieto benefity ťažko dosiahnete so slúchadlami na ušiach, prechádzaním videí a zapnutými notifikáciami – je nevyhnutné sa skutočne snažiť o vnímanie okolitej prírody všetkými dostupnými zmyslami.

2. Zlepšenie imunitných funkcií

Zlepšenie funkcie imunitného systému bezpochyby súvisí najmä s primeranou fyzickou aktivitou, štúdie však poukazujú na to, že niektoré látky vylučované rastlinami (najmä tzv. phytoncídy) vedú k zvýšeniu aktivity NK buniek (natural killer cells), ktoré tvoria nenahraditeľnú súčasť imunitného systému. K zvýšeniu ich aktivity zrejme prispieva aj pokles hladiny stresových hormónov, čo celý efekt prechádzky lesom ešte umocní.

3. Prirodzená fyzická aktivita

Jarné dni a prebúdzajúca sa príroda priamo nabádajú k opusteniu vysedenej „prehlbiny“ v gauči, čo okrem ostatných spomínaných benefitov napomáha udržaniu normálnej hmotnosti, zlepšeniu funkcie kardiovaskulárneho systému, prevencii civilizačných metabolických ochorení atď.

Z pohybu vonku môžete ťažiť, aj pokiaľ nie ste práve zapáleným športovcom – aby ste podporili svoje zdravie, nemusíte totiž hneď ubehnúť desiatky kilometrov. Bohato vám postačí svižná prechádzka, pohodová jazda na bicykli, jazda na kolieskových korčuliach, alebo napríklad aj práca na záhrade.

Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?

4. Sústredenie sa a kognitívne funkcie

Stalo sa vám niekedy, že ste napr. počas skúškového obdobia alebo intenzívneho pracovného režimu niekoľko dní nevytiahli päty z domu? Pobyt v prírode v tomto prípade rozhodne nie je plytvanie už aj tak obmedzeným časom – štúdie totiž potvrdzujú jeho pozitívny vplyv na sústredenie, kreativitu, schopnosť učenia a celkovo aj kognitívne funkcie.

Úlohu v tomto prípade pravdepodobne zohráva kombinácia fyzickej aktivity a pracovnej pauzy – dochádza totiž k dočasnému presmerovaniu vašej pozornosti na okolité prostredie, zníženiu miery stresu a zvýšenie nervovej aktivite v častiach mozgu spojených s koncentráciou.

5. Mindfulness

V súvislosti so znížením miery stresu bolo spomenuté, že pri pobyte v prírode by ste sa nemali venovať svojmu mobilu, ale naplno vnímať vnemy z okolia. Odborne je táto schopnosť sústredenia sa na prítomný okamih známa ako mindfulness. Ide v podstate o formu meditácie. Mindfulness je nielen jedným z kľúčových faktorov, ktoré v konečnom dôsledku efektívne prispievajú k redukcii stresu, ale zároveň vám umožňuje lepšie spoznať a kontrolovať svoje myšlienky a emócie.

3 tipy, ako si urobiť na pobyt v prírode viac času

Čas v prírode má, vzhľadom na svoje benefity, plné právo na zaradenie do tzv. self‑care aktivít. Obzvlášť v náročných a hektických obdobiach však môže byť náročné sa k tejto aktivite dostať, hoci práve vtedy je najviac potrebná. Ako ju teda začleniť do svojej rutiny bez toho, aby utrpeli vaše každodenné povinnosti?

  • Svoj deň začnite vonku – krátky ranný výbeh či prechádzka vás nabije energiou, motiváciou, pozitívnou náladou a povzbudí vaše sústredenie počas dňa. Podrobnejšie informácie nájdete v článku Ranná prechádzka vás spoľahlivo naštartuje.
  • Ak je to možné, choďte pešo – na chôdzu využite každú príležitosť, či už ide o cestu do práce, alebo vystúpenie o pár zastávok skôr. Ideálnou situáciou potom bude, že navyše môžete prejsť parkom a na pár minút sa v ňom zastaviť. Poznáte všetky výhody chôdze? Prečítajte si článok Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
  • Počas páuz vyjdite von – ak máte počas dňa minimálnu možnosť dostať sa von, využite na to prestávku pri učení/práci alebo pauzu na obed. Aj pár minút na čerstvom vzduchu vám môže zdvihnúť náladu a rozprúdiť krv. Aké jedlo si so sebou na obedový „piknik“ pripraviť? Inšpirujte sa článku Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút.

Čo si z toho odniesť?

Pobyt v prírode má pozitívne účinky na duševné a aj fyzické zdravie – a dokonca oveľa rozsiahlejšie, než sa doteraz myslelo. Hlavné benefity sa týkajú najmä zníženia miery stresu, tréningu sústredenia pozornosti na prítomný okamih, zlepšenia funkcie imunitného systému a zdravia srdca a ciev alebo podpory sústredenia a kognitívnych funkcií.

Na dosiahnutie týchto benefitov by ste mali v prírode stráviť aspoň 2 hodiny týždenne, v niektorých štúdiách bol však efekt jednorazovo pozorovaný aj po 10‑15 minútach vonku. Snažte sa preto túto činnosť zaradiť do svojej self‑care rutiny a využite každú príležitosť, keď môžete vonku vypnúť.

Čím sa líši beh na páse od behania vonku?
Čím sa líši beh na páse od behania vonku?
Bežecký svet sa delí na 2 tábory – niektorí milujú beh vonku, iní zase nedajú dopustiť na starý dobrý bežecký pás. Ako sa tieto dva spôsoby behu líšia a je niektorý z nich lepší na redukciu hmotnosti?
Trápi vás jarná únava? Týchto 8 tipov vám pomôže!
Trápi vás jarná únava? Týchto 8 tipov vám pomôže!
Jarná únava či splín sú častejšími úkazmi, než si môžete myslieť. Ovplyvňuje ich mnoho faktorov, predovšetkým zmena intenzity a dĺžky slnečného svetla. Ale ako sa proti tomu brániť? Odpovede nájdete v tomto článku!
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Príde vám meditácia ako z iného sveta? Dnešný článok vám predstaví štúdiami potvrdené benefity tejto relaxačnej techniky a ukáže vám, že meditovať môžete napríklad aj na prechádzke.
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self‑care je v spoločnosti často mylne vnímaná ako znak sebeckosti, snobstva alebo býva zamieňaná za sebarozvoj. Vedecké dôkazy o jej benefitoch však hovoria sami za seba a mnoho týchto činností zvládnete zadarmo a z pohodlia domova.
Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Chôdza je jednoduchá a nenáročná aktivita, ktorú zvládne takmer každý. A to by aj mal! Aké konkrétne benefity vám môže priniesť, sa dozviete v novom článku.
Ranná prechádzka vás spoľahlivo naštartuje
Ranná prechádzka vás spoľahlivo naštartuje
O tom, že ranné vstávanie nie je nič moc, vie asi každý svoje. Našťastie však existuje prírodný energy booster, ktorý vás po prebudení nakopne viac než kofeín – ranná prechádzka. Čo všetko vám môže priniesť a ako ju začleniť do svojej rutiny?
Neznášate cvičenie? 10 zábavných spôsobov, ako sa viac hýbať
Neznášate cvičenie? 10 zábavných spôsobov, ako sa viac hýbať
Chcete sa viac hýbať, ale neviete, čo by vás práve bavilo? Mrknite na nový článok a nechajte sa inšpirovať niektorou z radu zábavných aktivít, pri ktorých spálite veľa kalórií, a pritom nebudete mať ani pocit, že sa musíte namáhať.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!